Aktualności
Krośnieńskie Przedsiębiorstwo Wodociągowo-Kanalizacyjne Sp. z o.o. przypomina o piciu napojów
- Szczegóły
- Utworzono: poniedziałek, 05 styczeń 2015 10:02
Krośnieńskie Przedsiębiorstwo Wodociągowo-Kanalizacyjne Sp. z o.o. przypomina o piciu napojów
W gorące dni kiedy nasz organizm o wiele szybciej pozbywa się wody, aby nie dopuścić do odwodnienia KPWK Sp. z o.o. przypomina o wypijaniu odpowiedniej ilości płynów, przeciętnie ok. 3 litrów na dobę. Dotyczy to zwłaszcza dzieci i osób starszych, które słabiej odczuwają pragnienie i dlatego w upalne dni często dochodzi u nich do odwodnienia. Pocąc się tracimy z organizmu cenne składniki mineralne, dlatego straty te najlepiej uzupełniać pijąc wodę oraz soki owocowe i warzywne. Organizm będzie wtedy idealnie nawodniony, co będzie sprzyjało nie tylko naszemu zdrowiu, ale i urodzie.
Do picia jak również przygotowania soków owocowych i warzywnych można wykorzystać wodę dostarczoną przez KPWK Sp. z o.o. .Woda ta zawiera wszystkie niezbędne naszemu organizmowi mikroelementy, jest zdrowa i bezpieczna. Nad bezpieczeństwem naszej wody czuwa miejscowy Sanepid wykonując okresowe jej badania fizyko-chemiczne oraz bakteriologiczne.
Inna zaletą wykorzystywania wody sieciowej jest jej niska cena. Przypominamy, że 1m? wody sieciowej a więc 1000 litrów kosztuje 2,60 zł. netto podczas gdy na 1 litr wody butelkowej musimy zapłacić około 2 zł. Istotne jest również to, że wiele oferowanych w sklepach wód butelkowych niczym nie różni się w składzie od wody dostarczonej przez nasze przedsiębiorstwo. A więc po co przepłacać?!
Dodatkową zaletą wody sieciowej jest to, że wody tej nie trzeba schładzać, gdyż ma temperaturę ok. 15?C .Wykorzystując wodę sieciową dbamy również o środowisko, bowiem zakupując wodę butelkową po jej wypiciu powstaje więcej odpadów w postaci bezużytecznej butelki.
Skąd pochodzi woda w sieci?
Woda dostarczana przez KPWK Sp. z o.o. do sieci miejskiej pochodzi z ujęć głębinowych. Są to naturalne wody głębinowe ujmowane z pokładów trzecio- i czwartorzędowych z głębokości od 10÷20 metrów pod poziomem terenu. Ujmowana woda podlega procesowi uzdatniania. Wody te jak większość naturalnych wód głębinowych ( także wód zdrojowych ) zawierają podwyższoną zawartość związku żelaza i manganu. Związki te w postaci w jakiej występują w wodzie nie stanowią zagrożenia dla zdrowia człowieka.
Po co zatem usuwamy je w procesie uzdatniania?
Otóż zw. żelaza i manganu nadaje wodzie barwę żółto-brunatną powodując jej ograniczone stosownie do celów gospodarczych (np. prania). Ponadto zw. żelaza i manganu często odkłada się na instalacjach wewnętrznych. rur i urządzeń wodnych. Tak więc tylko ze względów praktycznych naturalna woda głębinowa jest uzdatniana. Dla przykładu wody zdrojowe i lecznicze (które także zawierają związek żelaza i manganu) nie są uzdatniane. Ujmowana przez nas woda uzdatniana jest w prostym procesie technologicznym, który stanowi nie jako odtworzenie procesów naturalnych samooczyszczenie się wód.
W pierwszej kolejności woda jest napowietrzana. Ma to na celu przewartościowanie głównie zw. żelaza i wytrącenie ich z wody z postaci roztworu do postaci niewielkich kłaczków, które w dalszym etapie będzie można skuteczniej usunąć z wody.
Po napowietrzeniu woda przepuszczana jest przez filtry żwirowe. Zasada działania filtrów jest prosta, woda przepływająca przez kolejne warstwy naturalnych złóż żwirowych zostaje pozbawiona związku żelaza i manganu, które będąc w postaci kłaczków zostają zatrzymane w warstwie filtracyjnej. Proces ten nazywany jest również procesem cedzenia.
Tak uzdatniana woda wtłaczana jest dalej do sieci.
W ostatnich latach gmina w trosce o swoich mieszkańców poniosła wielomilionowe nakłady na modernizacje stacji uzdatniania wody dzięki temu woda w nich produkowana , z wykorzystaniem nowoczesnych technologii, jest zdrowa i bezpieczna. Tak więc można ją pić bez obaw.
Pozdrawiamy wszystkich spragnionych !
KPWK Sp. z o.o.